Historia Wing Chun

Historia Wing Chun z Klasztoru Shaolin do Mistrza Yip Mana

Historia Wing Chun Kung Fu ma już ponad 250 lat. Założycielką systemu Wing Chun Kung Fu była Panna Yim Wing Chun, która pochodziła z Kanton (Prowincja Kwangtung) w Chinach. Była uczciwą, inteligentną, młodą dziewczyną. Zaręczyła się ze sprzedawcą soli w Fukien, którym był Leung Bok Chau. Zamieszkała u podnóża góry Tai Leung blisko granicy między prowincjami Yunan i Szechuan. Zarabiała na życie prowadząc sklep, gdzie sprzedawała tofu.
Podczas panowania cesarza K’anghsi z dynasii Ching kung-fu stało się bardzo silne w Klasztorze Shaolin (Siu Lam) w prowincji Honan. Wkrótce z powodu strachu rządu Mandżurów wysłali oni żołnierzy, aby zaatakowali Klasztor. Pomimo porażki wkrótce opracowali lepszy plan za sprawą Chan Man Waia.
Spiskował on z mnichem Shaolin Ma Ning Yee oraz innymi, którzy zostali przekonani do zdrady swych towarszyszy – podłożyli ogień pod klasztor, a żołnierze szturmowali w tym samym czasie zakon od zewnątrz. Klasztor Shaolin został spalony, a mnisi i uczniowie rozpierzchli się. Mistrzowie Klasztoru tacy jak Ng Mui, Chi Shin, Pak Mei, Fung To Tak i Mistrz Miu Hin uciekli i rozeszli się każdy w swoją stronę.
Mniszka Ng Mui uciekła i znalazała schronienie w klasztorze Białego Żurawia u podnóża góry Tai Leung. Mniszka wracając do domu, często kupowała po drodze tofu w sklepie Yim Wing Chun. Yim Wing Chun była gotowa do zamążpójścia, gdyż ukończyła 15 lat. Trzeba też dodać, że była bardzo atrakcyjna, co ściągneło uwagę miejscowego zbira. Starał się zmusić ją do małżeństwa poprzez liczne grożby. Na szczęście usłyszała o tym Ng Mui i obiecała nauczyć Yim Wing Chun kung fu, aby mogła się obronić. Następnie u podnóża góry Tai Leung rozpoczęła ona naukę kung-fu. Była bardzo oddana ciężkiemu treningowi, aż w końcu perfekcyjnie opanowała techniki. Po tym okresie wyzwała zbira i pokonała go.
Mniszka Ng Mui później wyruszyła w podróż po kraju, ale zanim opuściła Yim Wing Chun powiedziała jej, aby rozwijała swoje kung fu, gdy się ożeni oraz pomagała ludziom obalić rządy Mandżurów i przywrócić do władzy dynastię Ming.

Historia Wing Chun od męża Yim Wing Chun do czasów współczesnych

Dalsza historia wing chun jest równie ciekawa, po wyjściu za mąż za Leung Bok Chau przekazała mu swoje kung fu. Następnie przekazał on te techniki Leung Lan Kwai’owi. Ten z kolei Wong Wah Bo, który był członkiem trupy operowej na dżonce – znanej w Chinach jako Czerwona Dżonka. Pracował on tam razem z Leung Yee Tai. Okazało się, że Mnich Chi Shin z Klasztoru Shaolin ukrywał się tam jako kucharz. Chi Shin nauczył Leung Yee Tai – Luk Dim Poon Kwan, czyli technik długiego kija.
Wong Wah Bo, by bliskim przyjacielem Leung Yee Tai, co zaowocowało wymianą wiedzy o kung-fu. Dzięki temu usprawnili on swoje techniki i Luk Dim Poon Kwan zostało włączone do systemu Wing Chun. Następnie kung-fu zostało przekazane przez Leung Yee Tai, słynnemu zielarzowi z Fat Shan, którym był Leung Jan. Zrozumiał on największe sekrety Wing Chun i osiągnął najwyższy poziom biegłości w kung-fu. Był znany jako Król Wing Chun, gdyż pokonał wszystkich mistrzów kung-fu, którzy tylko odważyli się go wyzwać.
Następnie przekazał swoje kung-fu pierwszemu nauczycielowi Mistrza Yip Mana, czyli Chan Wah Shunowi.
Historia Wing Chun jest niezwykle ciekawa i można dodać jeszcze bardzo wiele informacji – tutaj jest tylko skrót. Więcej informacji o treningach znajduje się na stronie głównej (kliknij tutaj).