Formy Wing Chun

Formy Wing Chun – W wykonaniu Mistrza Wing Chun Kung Fu GM Martina Dragosa

Zaprezentowane poniżej formy wing chun stanowią znaczące ułatwienie w nauce podstaw systemu.

Formy – SIU NIM TAU – GM MARTIN DRAGOS

Formy – CHUM-KIU – GM MARTIN DRAGOS

Formy – BIU-TZE – GM MARTIN DRAGOS

Formy – MUK YAN CHONG FAT (DREWNIANY MANEKIN) – GM MARTIN DRAGOS

Formy – LOOK DIM POON KWUN, BART CHAM DAO – GM MARTIN DRAGOS


Bardzo rzadko można spotkać powszechnie dostępne formy wing chun w formie nagrań wideo. Nie da się jednak poznać podstaw systemu bez wykwalifikowanego instruktora, a wszelkie ruchy zawierają swoje realne zastosowanie w walce na ulicy. W Wing Chun Kung Fu nie mamy kilkunastu, czy kilkudziesięciu form, jak w wielu innych stylach kung fu. To by oznaczało liczne powtórzenia, wyimaginowane sytuacje ćwiczone w powietrzu. Droga Wing Chun jest inna – ćwiczysz pojedyncze techniki w formie, a potem dopiero łączysz te ruchy w aplikacje walki i samoobrony. Dodatkowo mamy trening tzw. lepkich rąk, który pozwala przećwiczyć system wing chun ręka w rękę z partnerem treningowym. Od pierwszego treningu ćwiczy się też techniki w powietrzu poza formą np. tan-sau – kuen, czy zwroty, kroki itd.
Formy Wing Chun muszą ewoluować wraz z ćwiczącym. Dlatego początkujący robią prostą wersję formy, bez żadnych ruchów ciała, ale tylko rąk. Nie można jednak pozostać na tym poziomie, gdyż system ręczny kończy forma Drewnianego Manekina, gdzie są zawarte ruchy z wszystkich form. One są wykonywane bardzo blisko realnej aplikacji, używamy ciała, skrętu bioder itd. Tak samo formy z bronią nie wykonujemy tylko rękoma, ale całe ciało pracuje, biodra, kolana itd. Cały system Wing Chun musi być spójny, gdyż inaczej pamięć mięśniowa nie zadziała. Formy Wing Chun GM Martina Dragosa uwzględniają pamięć mięśniową, wzmacniają cały system, dzięki czemu ma on niezwykle silne podstawy.
Prowadzimy aktualnie nabór do nowej grupy początkującej, więcej informacji o bezpłatnym treningu próbnym znajduje się na stronie głównej serwisu (kliknij tutaj).